Ferick
Url stránky: E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
Štvrtok, 22 Marec 2012 13:31
Recenzia Artec SE BEQ
Basgitarový equalizer ARTEC SE-BEQ
Po otvorení decentnej krabičky Vás milo prekvapí matný nevtieravý povrch efektu z hádam nezničiteľného kovového materiálu príslušnej váhy (takže ho pravdepodobne nebudete za sebou ťahať po pódiu) s osem pásmovým equalizerom so všetkými, pre basgitaru dôležitými frekvenciami (50,100,200,400,800,1600,3000,6000 Hz) ,nad ktorým....a pozor! sa nachádza ladička, ktorej zapnutie a vypnutie sa ovláda nenápadným tlačidlom TUNER. Hneď pod ním, ako ináč, sa nachádza LED dióda ukazujúca stav aktivovania alebo ak chcete deaktivovania equalizeru ovládaného masívnym kovovým prepínačom. Na bočných stranách je osadený vstupný a výstupný konektor a kon
ektor pre pripojenie napájacieho zdroja. Baterka sa vkladá zo spodnej časti efektu.
Prvý kontakt:
Hneď na začiatku som zapojil moju šesť strunovú "aktívku" priamo, čiže basgitara - aparát a neskôr som do cesty pri tej istej hlasitosti vložil BEQ, aby som mohol porovnať farbu tónu a silu signálu. V režime bypass som nepostrehol žiadnu zmenu. Po prepnutí (nastavenie všetkých potenciometrov na "0") badať mierne zdvihnutie signálu, ktoré je možné veľmi ľahko korigovať potenciometrom Gain, a to miernym ťahom nadol. Toto zistenie mi však vôbec neprekážalo, pretože signál bol akoby jasnejší a každá struna hrala prirodzene. Po chvíli však niekde v diaľke začujem tichý, ale rušivý "brumošum" a rozmýšľam, kde urobili soudruzi z NDR chybu...? Po krátkom skúmaní zisťujem, že budem potrebovať nový kábel...))))) Našťastie môj "šuplík tajomstiev" opäť nesklamal a s úsmevom nachádzam kábel, ktorý som už mimochodom považoval za stratený. V zapätí bolo všetko v poriadku.
Poďme equalizovať:
Skúšam pohybovať jednotlivými páčkami, ktoré sú opatrené veľmi užitočnou
aretáciou na "0". Kladú mierny odpor, čo pri podlahovom EQ je skôr výhodou a plynule reagujú. Zdvihom 1,6 ; 3 a 6 kHz sa objavil šum celého reťazca, s ktorým sa bohužiaľ musíme zmieriť snáď pri všetkých dostupných equalizeroch a aj tu sa treba riadiť pravidlom, radšej ubrať ako pridať. Keď vyskúšate rôzne známe nastavenia, zistite, že to robí to, čo to robiť má. Od plektra cez prsty a slap až po reage si každý nájde to svoje.
Po zapojení pasívnej basgitary sa celkový dojem z nástroja zlepší a nástroj hrá, akoby bol aspoň o triedu vyššej kategórie, čo má za následok, že na chvíľu spozornieme. Použitie s "pasívkou" jednoduchým prepnutím urobí vlastne z basy "aktívku" (pre niektorých veľmi oceniteľný fakt).
Poďme sa naladiť:
Milým doplnkom a veľmi dobrým nápadom firmy Artec je zabudovaná chromatická ladička v BEQ.
Stlačením tlačidla TUNER sa zároveň vypne zvuk. Je to dobré hlavne na pódiu. Takto poslucháčov ušetrime od "ľúbozvučných harmónií" pri ladení...:))), aj keď v iných situáciách, napríklad pri servisnom nastavovaní nástroja, sa musíme spoľahnúť iba na svietiace a blikajúce LED diódy (ktorých by mohlo byt o čosi viac. Hlavne ukazovateľov presnosti doladenia). Tie sú len tri, na to si však stačí iba zvyknúť.
Zhrnutie:
Equalizér je silná zbraň každého hudobníka a zvukára, aj keď sa často berie na ľahkú váhu. Myslím, že equalizér a ladička v jednom Artec SE-BEQ aj vďaka svojej priaznivej cene 55 eur si nájde svoje miesto, vedľa "pána" kompresora v pedalboarde každého basgitaristu. Vďaka nemu si ukradnete kúsok koláča vo frekvenčnej spleti kapely. A určite si nájde uplatnenie aj u "nechemickych" basákov, ktorí majú radi čisté zapojenie basa-aparát (hlavne ak používajú viacero techník hry).Výhodou tejto užitočnej krabičky je neoceniteľný truebypass, ktorý je mimochodom obsiahnutý vo všetkých ponúkaných podlahových efektoch Artec.
A dôležitá pomôcka je aj spomínaná ladička. Veď ladiť to musí...či?..))))
František Ferick Fleischacker
Uverejnené v
Efekty